Kulak Burun Boğaz

Klinik Hakkında

kbb.jpg

Kulak burun boğaz bölümü; burun, boğaz, kulak ve baş kısmında bulunan yapılarda ortaya çıkan hastalıklarla ilgilenen tıp bölümlerinden bir tanesidir. Kulak burun boğaz bölümü birçok yapıyı kapsaması sebebiyle oldukça geniş hastalık içeriklerini kapsayabilmektedir. Kulak vücudun duyma fonksiyonunun gerçekleştiği bölgedir. Dış kulak, orta kulak ve iç kulakta bulunan yapılarda ortaya çıkan sorunların tamamı KBB uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Kulakların yapılarında meydana rahatsızlıklarda kulakta enfeksiyon, duyma bozuklukları, denge kayıpları, yüz sinirlerinde ve kafa siniri bozukluklarına yol açabilmektedir.

KBB bölümünün kapsadığı diğer organlardan bir tanesi burundur. Burunda burun boşluğu, paranasal sinüsler, alerji, koku alma, solunum bozuklukları, burunun dış kısmında meydana gelen şekilsel bozuklukların tamamı ile ilgilenmektedir. Burunda oluşan rahatsızlıkların tamamı nefes almada güçlük, uyku bozuklukları gibi durumlara sebebiyet verecektir. Bu bölüm burunla ilgili ortaya çıkan her sorun ile yakından ilgilenerek tedavi sürecini hazırlayabilmektedir. Boğaz bölümünde yer alan üst solunum yolları ve sindirim kanalı KBB’nin uzmanlık alanına girmektedir. Bu nedenle boğaz kısmında ortaya çıkan ses, solunum ve sindirim bozukluklarının tamamı için bu bölüme başvurulabilmektedir.

Kulak Burun Boğaz bölümünde tıp alanında 6 yıl özel eğitim gören ve uzmanlığını KBB üzerine yapan başarılı hekimlerimiz hizmet vermektedir. Kulak burun boğaz bölümünün tedavide yeterli olamayacağı durumlarda hekimlerimiz daha detaylı bir bölüme ve doktora konsültasyon yaparak hastaların gerekli tedavi ve hizmeti alabilmesini sağlayacaklardır.

07 Nisan 2022